مجله کافی تایم

قهوه مناسب ورزشکاران کدام است؟

قهوه مناسب

کافی تایم :: جدای از افرادی که سالها ست که قهوه می نوشند و می دانند چه طعمی واقعا برای آنها دلچسب است، بسیاری از افرادی که تازه شروع به نوشیدن قهوه کردند با این سوال رو به رو هستند که بر اساس شرایط بدنی من کدام قهوه بهترین است؟

بهترین قهوه برای بیداری

بعضی‌ افراد مایلند شب امتحان تا صبح بیدار بمانند. بعضی‌ها کنکوری هستند و بعضی‌ها هم شیفت شب هستند.

اگر به هردلیلی می‌خواهید شب تا دیر وقت بیدار بمانید، باید قهوه پرکافئین بخورید.

از بین انواع نوشیدنی قهوه (اسپرسو، فرانسه، ترک) به نسبت حجم قهوه ای که نوشیده می شود، پرکافئین ترین نوع قهوه، قهوه فرانسه است.

توجه داشته باشید که یک لیوان قهوه فرانسه 250 میلی لیترحجم دارد که میزان کافئین آن 100 میلی گرم است و این در حالی است که حجم یک شات اسپرسو فقط 25 میلی لیتر است که میزان کافئین آن 45  میلی گرم می باشد. بنایر این با خوردن یک لیوان قهوه فرانسه میزان بیشتری کافئین دریافت می کنید.

کافئین بالا سلول‌های خواب‌آلود مغز شما را بیدار می‌کند و جلوی خوابتان را می‌گیرد.

البته نوع دان قهوه در میزان کافئین قهوه بسیار موثر است. به‌طور کلی دو نوع دانه قهوه وجود دارد: عربیکا و روبوستا. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع قهوه به مقاله گیاه قهوه را بیشتر بشناسید”، مراجعه کنید.

 

دانه قهوه عربیکا کم‌کافئین است و روبوستا پرکافئین است.

برای داشن یک قهوه پرکافئین، باید درصد روبوستای آن زیاد باشد که ترکیبی از قهوه  %70 – %30 روبوستا – عربیکا گرینه قابل توجهی است.

البته علاوه بر کافئین بالا، عطر و طعم مناسب از ویژگی های جدایی ناپذیر یک قهوه خوب است و این نکته ایست که در قهوه ترکیبی میلانو کافی تایم” به آن بخوبی توجه شده است.

بهترین قهوه برای ورزشکاران

قهوه، پرمصرف ترین مکمل ورزشی در اروپا و آمریکا است و مدت زیادی است که ورزشکاران با این هدف که قهوه عملکردشان را بهتر کنند از آن استفاده می‌کنند.

قهوه به آسانی جذب بدن شده و بعد از تقریبا ۶۰ دقیقه، مقدار کافیین در خون افزایش می یابد.

قهوه به دو صورت به ورزشکاران کمک می‌کند: اول، انرژی ورزشکار برای ورزش کردن را بیشتر می کند و دوم اینکه، خستگی تمرین را از بین می‌برد.

قهوه ورزشکاران

معمولاً در شروع تمرینات ما بی‌حال هستیم. اما همین که گرم شویم، دیگر مشکلی نیست. کافئین قهوه قبل از تمرین، باعث می‌شود شما با شادابی و انرژی بیشتر شروع کنید. بعد از تمرین نیز معمولاً خسته می‌شویم و قهوه می‌تواند خستگی عضلات را کمتر کند.

بهترین زمان مصرف قهوه در تمرینات ورزشی

خوردن کافئین یک ساعت پیش از شروع فعالیت ورزشی، غلظت پلاسما را زیاد و عملکرد را بهبود داده که روشی عالی برای استخراج انرژی بیشتر از ذخایر چربی بدن در طول فعالیت فیزیکی است.

کافئین موجود در قهوه با به تاخیر انداختن شروع خستگی ماهیچه ها، به بدن کمک می‌کند تا از ذخایر چربی به عنوان انرژی مصرفی خود استفاده کند.

همچنین امکان ذخیره سازی کربوهیدرات ها فراهم شده و بدین ترتیب می‌توان برای مدت طولانی تری ورزش کرد و میزان عملکرد بدن را افزایش داد.

در آن دسته از فعالیت های ورزشی که هوازی بوده و بدن اکسیژن زیادی مصرف می‌کند، نوشیدن قهوه زمان خستگی را ۱۰ تا ۲۰ درصد توسعه می‌دهد در واقع کافئین باعث کاهش میزان خستگی شده، بنابراین فرد با مصرف کافئین ، فعالیت ورزشی یاد شده را آسان تر انجام می‌دهد.

 

نوشیدن قهوه قبل از فعالیت ورزشی موجب بهتر شدن همه‌ی شاخص های عملکرد شناختی ( توجه، مهارت های روانی حرکتی، تمرکز و ..) شده و این آثار با خوردن ۲ الی ۱۳ میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ظاهر می‌شود.

البته به یاد داشته باشید که مصرف زیاد از حد قهوه به هنگام ورزش باعث کمتر شدن خون رسانی به ماهیچه های قلب شده و کارایی ورزشکار را پایین می آورد.

به طور کلی می‌توان گفت مقدار کافئین مصرفی مورد نیاز قبل از یک فعالیت ورزشی حدود ۴٫۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

توجه داشته باشید به همان میزان که مصرف کافئین قبل از ورزش مفید است ، بعد از ورزش مضرات خاص خود را دارد.

در واقع بعد از تمرین بدن نیازمند یک وعده غذایی کامل است تا در روند بهبود و بازیابی قوای از دست رفته از آن کمک بگیرد، نه کافئین زیرا این ماده از افزایش فرایند تولید پروتئین جلوگیری می‌کند و در واقع مخل عضله سازی است.

بهترین قهوه برای ورزشکاران، اسپرسو است چون کافئین اسپرسو خیلی سریع جذب بدن می‌شود.

البته قهوه های تهیه شده برای ورزشکاران نظیر قهوه ویژه پاورفول کافی تایم که با ترکیب 90% روبوستا و 10% عربیکا ، با رست مناسب تهیه شده است، به جهت نگاه کارشناسانه ای که در تهیه آنها صرف شده می تواند جهت تهیه قهوه اسپرسو یا روش های دیگر تهیه قهوه توصیه گردد.

 

چند نکته مهم

  • اگر بعد از نوشیدن احساس دل درد داشتید، احتمالاً جزو کسانی هستید که دارای طبع سرد هستید. مزاج قهوه نیز سرد است و برای رفع سردی قهوه می‌توانید کمی دارچین یا هل به آن اضافه کنید.
  • برای افراد عادی و مخصوصاً برای یک روز کاری،ساعت 10 تا 12 صبح، و ساعت 2 تا 5 عصر برای نوشیدن قهوه بیشتر توصیه می شود.
  • مصرف قهوه قبل از ورزش برای افرادی که دچار بیماری عروق کرونر هستند و یا در ارتفاعات ورزش می کنند مناسب نیست.

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها